Search

AKO SA UDRŽAŤ V DUŠEVNEJ POHODE POČAS DIŠTANČNEJ VÝUČBY

Tento semester nie je úplne tradičný, však? Nie sme na internátoch, nechodíme na fakulty, nesnažíme sa o rôzne (častokrát nezmyselné) pokusy v internátnej kuchyni a najmä, nie sme s našimi priateľmi a nezabávame sa tak, ako sme zvyknutí. Bohužiaľ, tento semester je už od začiatku odlišný. Študujeme z domova a deň každého z nás vyzerá pravdepodobne rovnako alebo aspoň podobne.


Vstávaš 5 minút pred začiatkom prednášky alebo seminára tak, aby si si stihol položiť notebook pred seba a pri započutí svojho priezviska, pomerne zobudený zakričal prítomný a potom sa vrátil naspäť do ríše snov? Alebo si skôr ten typ, čo vstane skôr, aby si urobil kávu a pripravil raňajky, vykonal hygienické úkony, prezliekol sa, sadol si za stôl a počúval, niekedy aj reagoval na otázky vyučujúceho? Ak si ten druhý typ študenta, tak klobúk dole...len tak ďalej. No, bez ohľadu na to, ktorý typ študenta si, sa môžeme zhodnúť na tom, že každý deň vyzerá pomerne rovnako. Máme nejaký režim alebo sa aspoň snažíme sami pred sebou tvrdiť, že nejaký máme. A zažívame dookola to isté, samé povinnosti, zadania, žiadne stretnutia s kamarátmi, žiadne párty na internáte a žiadna fyzická aktivita. Takýto kolobeh nemeniacich sa dní nepôsobí dobre pre naše duševné zdravie. Nerobíme nič, pri čom by sme sa cítili dobre alebo aspoň niečo tvorili...cítime len, ako nám ubiehajú dni a tie buď trávime pri robení zadaní, prezentácií alebo písaní seminárnych prác. Alebo, na druhu stranu nerobíme nič, ležíme, pozeráme filmy a keď príde deadline, nevieme, čo skôr a sme v strese.

Toto všetko vplýva na to, ako sa cítime. Prirodzene, keď sme na fakulte a hoci máme mnoho povinností, necítime taký tlak, pretože máme okolo seba svojich priateľov, ktorí nám pomáhajú udržiavať sa v duševnej pohode. Máme režim, vstávame o určitej hodine, pripravíme sa a odchádzame na fakultu… rozdiel je v tom, že tu si nemusíme sami od seba vytvárať režim...máme určené semináre a prednášky, na ktorých byť musíme. Je to ľahšie, keď máme niečo ako “povinnosť”, ako keď sme doma a máme prednášky online, s možnosťou ich vypočutia z mäkkej postele. Je pre nás prirodzene náročné takéto pohodlie zameniť za stôl a nepohodlnú stoličku. A ak sa tak dá zvládnuť celý deň, bez toho, aby som mal absenciu, tak prečo to neopakovať stále. Potom naše dni vyzerajú rovnako… koniec koncov, neurobíme nič produktívne a deň nám zbehne.

Ale čo tak, vytvoriť si návyk, venovať čas škole, byť produktívny a zároveň aj urobiť niečo pre seba a svoju duševnú pohodu? Naozaj to nie je také náročné. Základom je vytvoriť si nejaký režim.

Nastav si budík minimálne 30 minút pred začiatkom prednášky a skús za tento čas vykonať úplný základ, akým je ranná hygiena, rýchle raňajky a káva, poprípade čaj. Sadni si za stôl a skús počas prednášky reagovať alebo si aspoň veci zapisovať. Takto nadobudneš pocit, že robíš niečo produktívne a ver mi, že sa budeš cítiť lepšie.

Zadania, seminárne práce alebo prezentácie. Najlepšie si je plánovať, čomu budeš venovať koľko času. Mne pomáha si napísať na papier, koľko dní ostáva do deadline, koľko hodín mi to približne zaberie a snažím sa si to rozložiť na viac dní. Delená práca je fajn, niečo urobíš – cítiš sa produktívny a zvyšok dňa môžeš oddychovať a robiť pre seba niečo dobré. A tu sa dostávame k ďalšej veci, čo je pre mňa dobré? Čo mám robiť aby som sa cítil fajn, ako sa mám udržiavať v duševnej pohode?

V prvom rade si vytvor režim (rozdeľ si čas na ten, ktorý venuješ štúdiu a ten, ktorý budeš venovať sebe). Rob niečo, čo máš rád, pri čom sa cítiš príjemne. Tu je niekoľko rád odo mňa, čo môžeš robiť, aby si sa cítil lepšie:


  • knihy - Určite ti doma ležia knihy, ku ktorým si sa ešte nedostal a nemyslím tým tie, z ktorých sa treba pripravovať na skúšky, ale tie, ktoré si si kúpil na voľný čas… nastala chvíľa sa im začať venovať. Čítanie kníh je upokojujúce, na chvíľu sme myšlienkami niekde inde a pozeráme sa na svet očami niekoho iného.


  • filmy a seriály - Každý z nás má svoje obľúbené filmy a seriály, na ktoré nedá nikdy dopustiť. Je to skvelý spôsob ako si oddýchnuť alebo na druhú stranu, sa niečo nové naučiť alebo dozvedieť. Ak by bol záujem, tak nám napíšte a my urobíme článok s filmami a seriálmi, ktoré odporúčame. Urob si aj ty sám zoznam filmov a seriálov, ktoré si už videl alebo vidieť chceš a nabudúce nebudeš musieť hľadať, čo si pozrieť.


  • zavolaj svojim kamarátom - Každý z nás potrebuje kontakt s ľuďmi. Bez ohľadu na to, či sa v našom živote deje niečo zásadné, potrebujeme vedieť, že tu máme priateľov. Potrebujeme zaspomínať na to, ako nám bolo dobre minulé leto, kde všade sme boli a čo všetko sme zažili. Chceme vedieť, ako sa kto má, ako sa cíti, či je on a jeho rodina v poriadku. Dajme im vedieť, že nám na nich naozaj záleží.


  • reorganizácia - Moja obľúbená činnosť, vďaka ktorej vždy zistím, koľko mám doma zbytočností, je upratovanie a reorganizovanie si skrine, poličiek a vlastne všetkého, v čom sa skrývajú moje (často nepotrebné) veci.


  • spoločenské hry - Možno sa to nezdá, ale pri hraní človek zabudne na všetky svoje doterajšie problémy. Lebo skrz hru si vytvorí nové, ale to nevadí, to je práveže to dobré. Zavolaj svojich rodičov a súrodencov do obývačky, urobte si nejaké pochúťky a nezabudnite skryť všetky ostré a krehké predmety. Prehry bývajú niekedy naozaj náročné a nie každý ich vie zvládať pokojne. Takto sa stretnete celá domácnosť spolu a strávite spolu pekný čas. Tak si uvedomíme, aké je dôležité byť zdravý a tráviť čas spolu, lebo koniec koncov, všetci raz odídeme niekde do sveta.


  • hudba a podcasty - Ja stále tvrdím, že každý z nás potrebuje mať svoj playlist pesničiek, ktoré mu hneď zdvihnú náladu. Ak ho ešte nemáš, vytvor si ho, pripoj si reproduktor alebo slúchadlá a urob si tak komornú párty. Vyblázniš sa, zatancuješ si a zlepší sa ti nálada, čo viac? Ešte aj spáliš nejaké tie kalórie. A čo sa týka podcastov, môžeš ich počúvať pred spaním alebo ráno pri pripravovaní raňajok. Stačí si len nájsť, čo ťa zaujíma a získavať tak nové informácie úplne ľahko.


  • relax / skin care - Človek sa cíti najlepšie, keď je o neho postarané. Postaraj sa sám o seba, daj si dlhú sprchu alebo dlhý kúpeľ vo vani. Vyskúšaj to najvoňavejšie, čo vo svojej kúpeľni nájdeš. Vyčisti si pleť, daj si masku na tvár. Odmeň svoje telo za to, ako dobre ti slúži. Relaxuj. Dovoľ si na chvíľu vydýchnuť.

  • vonná sviečka - Takáto malá vychytávka nás vie upokojiť. Nájdi si sviečku, ktorá ti vonia príjemne a vždy, keď si urobíš čas pre seba, zapáľ si ju a ver mi, že sa budeš cítiť príjemnejšie. V tvojej izbe to vytvorí príjemnú atmosféru a budeš sa cítiť pokojnejšie.

Na náš Instagram @studentskaradatruni sme sa Vás spýtali čo robíte pre svoje duševné zdravie Vy. Tu je zopár odpovedí:


Ak si to dočítal až sem, tak ti ďakujem. A dúfam, že niečo z toho vyskúšaš a dáš nám vedieť, či ti to pomohlo. Ak by si mal záujem o zoznam filmov, seriálov, skladieb alebo podcastov, ktoré odporúčame, napíš nám na náš instagram a radi ho spíšeme a zverejníme. Zatiaľ sa drž, buď zodpovedný a nezabudni, že psychická pohoda a čas pre seba má byť prioritou, no zároveň nezabúdaj ani na štúdium, lebo pre nejaký dôvod si si ho vybral. ĎAKUJEM.325 views0 comments

Recent Posts

See All
 

Hornopotočná 23, 918 43 Trnava

©2020 by Študentská rada Trnavskej univerzity