Search

Cestovanie, fantastické jedlo, obohacujúce skúsenosti - taký je ERASMUS na KRÉTE

Updated: Feb 22

Adriana Tomaščáková (23) si stále užíva študentský život ako prváčka na magisterskom štúdiu v odbore učiteľstvo pre primárne vzdelávanie na TRUNI. Minulý rok (2020) online zoštátnicovala v bakalárskom štúdiu z predškolskej a elementárnej pedagogiky. Trnavská univerzita a najmä mesto Trnava jej prirástlo k srdcu už odkedy ho ako maturantka navštívila počas dňa otvorených dverí. Vraví, že ju očarilo nielen pekné mesto, priateľskí ľudia, ale aj to, že tu bola dobrá informovanosť zo strany univerzity a vždy sa mala na koho obrátiť, čo platí aj naďalej počas štúdia. Podľa jej slov naša univerzita ponúka veľa dobrých príležitostí na rozvoj a podporuje svojich študentov.

Aký bol hlavný dôvod rozhodnutia odísť do zahraničia študovať?

Na Erazme som bola už ako stredoškoláčka, v Londýne som absolvovala dvojtýždňovú prax v materskej škole. Bola to pre mňa veľká skúsenosť a preto som chcela vyskúšať aj štúdium v zahraničí. Vedela som, že ak nepôjdem ako druháčka počas bakalárskeho štúdia tak potom, sa mi to už asi nepodarí. A som rada, že som tak aj urobila, pretože končiace ročníky sú náročné a teraz tu je pandémia. Takže v roku 2019 som odišla počas letného semestra na štúdium na Krétu.


Prečo si sa rozhodla práve pre štúdium v Grécku? Na ako dlho si odišla?

Nebolo to jasné rozhodnutie, pretože ma to viac ťahalo do Španielska, kde však vyžadovali španielčinu, čo ja som rada, že ovládam aspoň angličtinu. Takže z ponúkaných univerzít mala Kréta najpodobnejší výber kurzov, aké som mala absolvovať tu na Slovensku, čo bolo pre mňa výhodou. Nemusela som opakovať ročník, ale predmety mi boli uznané. Ďalšia vec, ktorá podporila moje rozhodnutie bola samotná krajina. Vyskúšať žiť na ostrove by chcel asi každý. Strávila som tam nádherných i náročných päť mesiacov, od februára do konca júna.


Bola mentalita ľudí rozdielna ako na Slovensku? Ak áno, čo si si z toho odniesla.

Určite áno. Sú to veľmi priateľskí ľudia, ktorí radi jedia, zabávajú sa (každý večer) a rozprávajú veľmi nahlas (môže to vzbudiť dojem kričania xaxa).

Cítila som sa medzi ľuďmi dobre, každý aj starší ľudia ovládali angličtinu, ale na druhej strane tam ľudia majú na všetko čas. Sú veľmi nedochvíľni, čo pre mňa osobne bolo ťažké prijať, najmä ak som potrebovala niečo vybaviť. Naučila som sa však, že najlepšie je spoliehať sa sama na seba a hlavne sa veľa pýtať.

Čo najzaujímavejšie si na Erasme prežila a čo ti to dalo?

Príroda na Kréte je to najkrajšie čo som kedy videla. More, krásne pláže, kamenné útesy, množstvo kvetov a celoročne biele „zasnežené“ hory. Nádhera, a ešte k tomu šialené počasie. Avšak najradšej spomínam na každodenné očarujúce západy slnka.


Boli nejaké rozdiely medzi univerzitou v Grécku a našou TRUNI? Čím sa líšili?

Áno, líšila sa najmä tým, že University of Crete má kampus, kde sa nachádzajú všetky budovy všetkých fakúlt, knižnice, jedálne, rektorát, kafečka, papierníctva a pod. Je to super, a myslím, že nám to tu na Slovensku chýba.

V kampuse som si vždy vedela nájsť miesto, kde som mohla študovať, najesť sa, oddýchnuť si cez prestávku, pokecať s kamarátmi, či opaľovať sa. Dalo sa tam totiž chodiť po strechách, kde som našla kľud, krásny výhľad na more a teplé slnko. V kampuse bolo veľa zelene, čo bolo jej plusom, ale čo sa týka už budov, tak tie by potrebovali opraviť (vo vnútri mi bola vždy zima) a v tom má zasa naša univerzita veľké plus oproti Kréte. Ešte by som rada pochválila jedáleň, kde som si vždy mohla vybrať aspoň z piatich jedál a naložiť si prílohu, či koláč, ovocie, pitie.. koľko som chcela. Bolo to za normálnu študentskú cenu. 😊

Čo sa výučby týka, tak väčšinu kurzov som absolvovala cez samoštúdium, okrem hudobnej výchovy a gréčtiny. Tieto hodiny boli pre mňa veľmi obohacujúcou skúsenosťou. Neboli to prednášky, ale sto percent času profesoriek, ktoré s nami aktívne komunikovali a pracovali. Keďže sa pripravujem na učiteľskú kariéru, tak najviac som ocenila to, že profesorky do výučby vkladali svoju vášeň pre daný predmet, čo sa odrazilo na veľmi záživných a prínosných hodinách. Avšak tak, ako aj na našej univerzite, výsledkom každého kurzu bola buď seminárka, projekt, prezentácia alebo výstup. Na čo bolo ťažké pripraviťsa, ale za to sme nemuseli absolvovať test.

Bol čas aj na spoznávanie Grécka? Ak áno, ktoré miesta ťa najviac chytili za srdce.

Mala som veľmi veľa času spoznávať krajinu a využila som na to každý pekný deň. Spolu s kamarátkou, s ktorou som šla na tento Erazmus, či ostatnými erazmákmi a aj s ESN sme navštívili veľa krásnych miest. Historické pamiatky, mestá, pláže a rôzne iné prírodné krásy.

Za najkrajšie mesto pokladám Rethymno, kde sme bývali. Úzke uličky, typická grécka architektúra, cesta okolo mora, množstvo barov s gréckou hudbou, výborné jedlo a všade samé schody, xaxa. Páčili sa mi však aj malé dedinky, ktoré mali svoje čaro.

Pláže boli krásne všade, ale najkrajšia pláž je Elafonisi. Ružový piesok, čisté more, čo viac si priať v horúci deň. Výnimočné pláže boli aj v mestečkách Plakias a Preveli.

Ako som spomínala, tak čo sa týka prírody, najkrajšie miesto, ktoré som navštívila bola roklina Samária. Je najdlhšia v Európe a určite uchváti každého. Nezabudnuteľný bol výlet do hôr Psiloritis, kde uprostred horúceho ostrova sme našli sneh a mrazivý vietor. Krásnym zážitkom bola aj cesta na bicykli do Mili gorge (po hodine a pol ťahania do kopca sme videli krásny vodopád).

Kréta však nebolo jediné miesto, ktoré sme prešli. Počas dvojtýždňových veľkonočných prázdnin sme navštívili Atény, kde sme boli obklopené historickými pamiatkami (aj nebezpečnými ľuďmi), a potom sme strávila krásne dni na ostrove Santoríni. Nádherné miesto, ale veľmi drahé.

Ako prebiehal tvoj klasický deň?

Každý deň bol iný. Boli dni keď som musela celý deň sedieť za počítačom a písať seminárky. Boli dni kedy som bola celý deň v kampuse. Boli dni keď sme behali po výletoch. Boli dni kedy som celý deň strávila na pláži. A boli dni kedy sme strávili flákaním sa po meste.

Čo najlepšie a naopak najhoršie sa ti prihodilo počas pobytu?

Letný semester, kedy začína jar a leto, je to najlepšie obdobie na Erazmus na Kréte, pretože začína byť nie len teplo, teplé more, ale v tom čase bol aj veľký niekoľkodňový karneval s promenádou po meste a taktiež sa organizuje každoročný The Crete trip – plavba loďou okolo celého ostrova, nonstop party pre všetkých erazmákov zo všetkých krajín. Celý môj pobyt bolo to najlepšie čo som mohla zažiť.

Výnimkou bolo hľadanie si ubytovania, čo bolo náročné a nakoniec sme mali dosť nepríjemného majiteľa. Dokonca nám vypadol na celý mesiac internet, práve v čase keď sme potrebovali študovať :/ Posledný mesiac sme našťastie zmenili ubytovanie.


Odporučila by si aj ďalším Erasmus?

Budem sa opakovať, ale určite by som to odporúčala zažiť každému. Každý si prežije Erazmus svojím spôsobom a o niečo iné ho to obohatí. Je to čas, kedy sám si organizuješ svoj život, plníš si sny. Mne sa jednoznačne zlepšila angličtina na komunikačnej úrovni, odvaha, trpezlivosť a schopnosť riešiť problémy. Nehovorím, že som to nemala, ale posilnilo ma to ako osobnosť.

132 views0 comments

Recent Posts

See All
 

Hornopotočná 23, 918 43 Trnava

©2020 by Študentská rada Trnavskej univerzity