Search

UNIVERZITNÝ TÝŽDEŇ ZEME 🌍🌿

Updated: May 5

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Dôležitou súčasťou je ochrana prírody a krajiny. Zachovanie prírodného dedičstva pre naše budúce generácie.

Prírodu nemôžeme pokladať za územie, ktoré sa nachádza tam, kde nepôsobí človek. Prírodné prostredie sa musíme snažiť zachovať i v mestách, na dedinách i priemyselných aglomeráciách - len tak bude život a pôsobenie človeka možné po ďalšie desaťročia, len tak vytvoríme kultúrnu krajinu, ktorá má šancu prežiť - a my s ňou. Lesy a lúky nemôžu byť raritou, za ktorou budeme cestovať do národných parkov a rezervácií, ale prirodzenou zložkou prostredia, spolu s rozmanitými druhmi rastlín a zvierat, ktoré toto prírodné prostredie tvoria a udržujú. Len premyslený prístup k ochrane a udržateľnému využívaniu prírodných zdrojov a snaha o nápravu už vzniknutých škôd môže zmeniť negatívny trend pôsobenia človeka v krajine. Vďaka správnemu a prírode blízkemu obhospodarovaniu pôdy a krajiny celkovo dokážeme ušetriť veľké množstvo financií a energie na ich následné a dodatočné riešenia. Častým problémom v 21. storočí je nehanebné správanie voči našej planéte a voči prírode: odpad, rast spotreby zdrojov, klimatické zmeny, pokles biodiverzity, biologické invázie. Globálne problémy životného prostredia: rast populácie (produkcia odpadov spotreba zdrojov, znečistenie životného prostredie, ničenie dažďových pralesov, hromadný výlov rýb a morských živočíchov, narušenie ozónovej vrstvy. Environmentálna záťaž - znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu s výnimkou environmentálnej škody. Ide o široké spektrum území kontaminovaných priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou a poľnohospodárskou činnosťou, ale aj nesprávnym nakladaním s odpadom. Dôvodom, prečo dochádza k poškodzovaniu životného prostredia je nedostatočné riešenie problematiky environmentálnych záťaží v procese privatizácie, absencia právnych predpisov v problematike riešenia environmentálnych záťaží, absencia kvalitného komplexného Informačného systému o environmentálnych záťažiach, absencia jednotnej metodiky na registráciu a prioritizáciu environmentálnych záťaží, nekomplexný a nesystémový prístup k riešeniu problematiky, nedostatok programov likvidácie environmentálnych záťaží založených na objektívnom posúdení stavu znečistenia, zhodnotenia zdravotných a environmentálnych rizík a finančných požiadaviek na ich odstránenie, nedostatok finančných prostriedkov na prieskum a sanáciu, absencia finančných mechanizmov, nedostatočné spoločenské a politické uznanie problému environmentálnych záťaží.

Ochrana životného prostredia je činnosť, ktorou sa predchádza znečisťovaniu alebo poškodzovaniu životného prostredia alebo sa toto znečisťovanie alebo poškodzovanie obmedzuje a odstraňuje. Zahŕňa ochranu jeho jednotlivých zložiek alebo konkrétnych ekosystémov a ich vzájomných väzieb, ale aj ochranu životného prostredia ako celku. Je veľmi dôležité zabraňovať enormnej ťažbe dreva, znečisťovaniu vody, pôdy a ovzdušia. Prvý krok musí začať od každého z nás tým, že bude recyklovať odpad, obmedzí používanie vozidla na rôzne cesty a bude prispievať k ochrane biodiverzity a záchrane našej planéty. Musíme si uvedomiť, že človek je len hosť planéty Zem a tak sa k nej musíme aj správať. (Text: Vladimír Filipovič) Nám v ŠRTU sú eko témy veľmi blízke a záleží nám na Matke prírode, preto sme sa rozhodli symbolicky na Deň Zeme urobiť EKO KVÍZ, v ktorom ste mohli vyhrať TRUNI mikinu, ponožky či rôzne eko predmety a mnoho ďalšieho. Taktiež sme sa Vám počas celého týždňa prihovárali z našich účtov na sociálnych sieťach. Ukázali sme Vám naše EKO TIPY, spolu s faktami a odporúčaním produktov, ktoré nám vyhovujú, no najmä sú šetrné k Matke Prírode. Okrem toho, ste sa však aj dozvedeli, ktorí z nás stoja za všetkým, čo sa v ŠRTU deje. Odhalili sa spod rúška tajomstva a ukázali Vám niekoľko šikovných tvárí. :)

Ninka Kelemenová Vám odporúča používať ekologické slamky.

"Slamky sú všade okolo nás – od koktejlov cez domáce smoothičká a limonády až po rôzne podniky či reštaurácie. Z čoho sa najčastejšie skladajú? Z plastu. Plast je materiál, s ktorým si dnešná moderná doba nevie rady. Výroba je jednoduchá, avšak následné spracovanie po použití je už problematické. Slamky sú nebezpečné najmä kvôli svojej veľkosti a váhe. Vietor ich ľahko odfúkne, prejdú cez malé priestory a málokedy sa dajú recyklovať. Presne takýmto spôsobom sa dostávajú do kanálov, riek, potokov či oceánov. Často sa teda stávajú potravou pre vtáky, ryby či korytnačky.


🗣 Aké poznáme ekologické slamky?

1. Slamky z nehrdzavejúcej ocele (nerezu) – sú pevné, trvácne a nikdy sa nezlomia. Taktiež vďaka čistiacej kefke ich môžeš používať roky.

2. Sklenené slamky – inak povedané „dizajnová novinka“ – sú pevné, taktiež trvácne a vydržia roky. Avšak pozor, sú o čosi krehkejšie ako iné druhy slamiek a preto nie sú vhodné pre malé deti.

3. Prírodné bambusové slamky – 100 % prírodný materiál a to bambus – teda biologicky rozložiteľný materiál. Ide o drevo, takže je fajn, ak tieto občas vymeníš – zároveň ale máš istotu, že budeš používať ten najudržateľnejší možný produkt, ktorý spĺňa kritériá zero waste a to nulového odpadu.


🗣 Ako môžeme teda pomôcť životnému prostrediu?

✅ zaobstarať si jednu z vyššie uvedených slamiek. Musíme myslieť na to, ako žijeme, a koľko odpadu ako spoločnosť produkujeme.

✅ v podnikoch si pýtať nápoj bez slamky a nosiť si svoju vlastnú, ktorá je ekologicky prijateľnejšia.

✅ vôbec nepoužívať slamky.


💡 Ja osobne používam už roky slamku z nehrdzavejúcej ocele a som maximálne spokojná. Svoju slamku nosím snáď vždy, keď idem preč z domu. Stala presne tou vecou, na ktorú nechcete pri odchode z domu zabudnúť - ako sú kľúče, doklady, peňaženka no a nepochybne aj slamka! Život bez svojej slamky si už vlastne ani neviem prestaviť.👀"

Erika Budzáková upozorňuje na to, že eko môžu žiť aj vaši domáci maznáčikovia.

"V prvom rade si to povedzme rovno – domácnosť so zvieratkami zrejme nikdy nebude úplne zero waste, teda bezodpadová. Existuje však množstvo spôsobov, ako odpadky – či už z krmiva, starostlivosti o srsť alebo trebárs aj z rozkúsaných hračiek s umelým farbivom a ošúchaných obojkov – minimalizovať. Tu je zopár stručných a zábavných tipov ako na to. 💚

Základom je správna starostlivosť. Siahnite po netoxických šampónoch na prírodnej báze bez farbív a parabénov. Sú vhodné nielen pre chlpáčov, ich používaním zabránite ďalšiemu šíreniu chemikálií do vody a životného prostredia.🦮 Zvoľte prírodné alternatívy vôdzok a obojkov. Napríklad tie vyrobené z konope, bambusu alebo recyklované zo starých plastov či z gumy. 🦜 Dbajte na kvalitné a udržateľné krmivo bez aditív a chemikálií. Tie zvieratkám škodia rovnako ako nám a po dlhšom používaní vzniká aj u nich riziko rôznych chorôb. 💚"


Zdroj: https://rikikimagazin.sk/ako-zit-udrzatelnejsie-aj-s-domacim-milacikom/ Lenka Provazníková nedá dopustiť na bezobalovú a eko kozmetiku.

"Označenie produktov:

🌿BIO = daný výrobok obsahuje certifikované organické zložky a bol vyrobený podľa zásad kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Tieto zásady zahŕňajú pestovanie rastlín bez používania chemických herbicídov, pesticídov a umelých hnojív, ako aj ich šetrné spracovanie.

🌿EKO = výrobky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Aby produkt získal označenie eko, musí byť počas celej doby svojej životnosti priateľský a nezaťažujúci nielen k životnému prostrediu (ľahko odbúrateľné a rozložiteľné zložky vo vode i v pôde), ale aj k zdraviu používateľov. Medzi účinky týchto výrobkov patrí: znižujú riziko vzniku alergií, majú nedráždivé zloženie (vhodné pre malé deti, pre ľudí s citlivou pokožkou alebo pre astmatikov).

🐇Medzi dôležitý fakt EKO kozmetiky patrí aj to, že produkty počas výroby nie sú testované na zvieratách. Na dolu uvedenom linku si môžete prečítať viac o netestových prípravkoch na zvieratách + sa tam nachádza zoznam spoločností, ktoré preukázateľne netestujú svoje produkty na zvieratách a sú označené logom Leaping Bunny (skákajúci zajko).

https://slobodazvierat.sk/kampane/spotrebitel/netestovane-na-zvieratach/

1. Nakupujme s rozumom iba to, čo potrebujeme.

2. Skúsme uprednostniť prírodnú kozmetiku a slovenských výrobcov.

3. Pozerajme na to, v čom je produkt balený.

4. Ak má produkt nádobu zo skla, či kovu, môžeme ju znovu použiť na inú kozmetiku alebo čistiaci prostriedok.

5. Choďte navštíviť najbližší bezobalový obchod s čapovanou drogériou alebo aj s potravinami, kde si donesiete svoje už raz použité nádoby a ušetríte tak planétu od plastov.


💚Moje obľúbené prírodné produkty môžete vidieť na fotkách, budem veľmi rada ak do komentárov napíšete vašu obľúbenú značku prírodnej/EKO/BIO kozmetiky alebo tipy a triky ako sa staráte o svoju pleť, vlasy či telo.💚" Džana Strišovská radí používať látkové odličovacie tampóny miesto jednorázových.

"Odličovacie tampóny sú naším každodenným odpadom, na ktorý často ani nemyslíme. Každý deň ich spotrebujeme hneď niekoľko, pričom znečistené končia v koši, alebo nedajbože v toalete. To, že sú vyrobené z bavlny, môžu viacerí z nás považovať za ekologickú výhru, no nie vtedy, keď ich každý deň nové a nové končia ako odpad. Nie ste však jediní, každý deň sa v odpade jednotlivých domácností po celom svete nájdu tony odličovacích tampónov. Máte predstavu koľko ich spotrebujeme mesačne? Denne? A čo tak ročne a globálne? 🤔 Pestovanie bavlny zaťažuje našu planétu. Bavlna je na zavlažovanie mimoriadne náročnou plodinou. Na výrobu jedného kila bavlny je potrebných až 20 000 litrov vody. Týmto spôsobom sa znižujú rezervy vody v okolí plantáže a tiež kvôli pestovaniu vysychajú prirodzené vodné plochy, v okolí ktorých sa bavlna často pestuje. Voda je tiež domovom a útočiskom mnohých živočíšnych a rastlinných druhov, ktoré týmto neudržateľným hospodárením prichádzajú o úkryt, čím sa ničí biodiverzita krajiny. 🌍


Bavlnené odličovacie tampóny sú skvelou ekologickou alternatívou k jednorazovým vatovým tampónom a pomáhajú znižovať množstvo odpadu. 🌿💚"


Zdroj: https://www.zemito.sk/blog/kolko-jednorazovych-odlicovacich-tamponov-este-spotrebujeme/ Romanka Martincová si chváli kompostovateľné obaly na telefón.

"Predpokladám, že každý z nás vlastní aspoň jeden obal na telefón. Jednak svoj telefón chceme mať chránený, nehovoriac o tom, že je to aj štýlový módny doplnok, preto máme tých obalov niekedy aj viac. Sú pomerne lacné, avšak hromady príslušenstva k telefónom upchávajú skládky, pričom sa rozkladajú desiatky rokov. Telefónny priemysel tak predstavuje obrovský problém. Môj tip je táto ekologická alternatíva: kompostovateľné obaly na telefóny. ♻️ Tieto obaly sú vytvorené z rastlinnej zmesi na báze škrobu, už recyklovaných materiálov a ľanovej slamy. 🌿💚 Tento materiál spĺňa štandardy USA (ASTM D6400-04) a EU (EN 13432) pre kompostovanie (v komposte sa rozpadne v rozmedzí cca 6 mesiacov) a má nižšiu uhlíkovú stopu a nižšie emisie skleníkových plynov (o 25%) ako tradičný plast, o 35% klesá spotreba vody a celková produkcia odpadu v tejto oblasti sa zníži o 70%.

📲 Jeden takýto kryt je ekvivalentom ušetrených 27 plastových tašiek. Ja ako maniak mám takéto obaly 4, čo predstavuje ekvivalent ušetrených 108 plastových tašiek.

🔎 Kde ich nájdete? Ako prvá začala vyrábať tieto obaly kanadská značka Péla (na foto čierny a biely), avšak nájdeme ich aj na Slovensku, napr. Innocent Store (žltý a ružový) a iné."


Zdroje:

Chhabra, E. 2016. The Eco-Friendly Holiday Gift Guide: Stylish Yet Sustainable Gifts That Are Good For The Planet. In Forbes. Dostupné na: <https://www.forbes.com/sites/eshachhabra/2016/12/13/the-eco-friendly-holiday-gift-guide-stylish-yet-sustainable-gifts-that-are-good-for-the-planet/?sh=7240ca441451>.

McAlphine, E. 2020. Celebrate Earth Day with eco-friendly and sustainable tech. In CNN underscored. Dostupné na: <https://us.cnn.com/2020/04/22/cnn-underscored/eco-friendly-tech-roundup/index.html>.

https://pelacase.com/

ŠRTU EKO KVÍZ


ŠRTU EKO KVÍZU sa zúčastnilo 111 študentov začo sme veľmi vďační a veľmi sa z toho tešíme. SPRÁVNE ODPOVEDE:1. Asi ako dlho trvá, kým sa rozpadne plastová fľaša na skládke? 450 ROKOV2. Sú ekologické čistiacie prostriedky vhodné aj do čističiek odpadových vôd? ÁNO3. Ako recyklovať bambusovú kefku? POVYBERÁM ŠTETINY Z HLAVIČKY A VHODÍM ICH DO ŽLTEJ NÁDOBY NA PLAST. ZVYŠNÁ ČASŤ KEFKY PATRÍ DO KOMPOSTU ALEBO DO BIO ODPADU.4. Ako sa nazýva skupina ľudí, ktorí sa zväčša mäsu či živočíšnym produktom vyhýbajú, no občas si ich doprajú? FLEXITARIÁNI5. Vďaka recyklácii papiera nemusíme ničiť naše krásne lesy a ten istý zdroj použijeme niekoľkokrát, ale vlákna papieru sú potom veľmi oslabené a nedržia spolu. Donekonečna sa tento cyklus nedá robiť a maximálny počet, dokedy môžeme ten istý kus papiera recyklovať je ... ? ŠESŤKRÁT6. Kto bol jedným z historicky prvých zaznamenaných zástancov recyklácie odpadu? PLATÓN7. Kovové (nerezové) slamky sa na rozdiel od plastových dajú využívať celé roky. Ktorá krajina spotrebuje v priemere najviac plastových slamiek za jeden deň? USA8. Čo znamená skratka GMO? GENETICKY MODIFIKOVANÝ ORGANIZMUS9. Česko-Slovensku patrilo v 80. rokoch viacero neslávnych prvenstiev v znečisťovaní životného prostredia (napr. najviac emisií SO2 a NO2 na počet obyvateľov v Európe v roku 1985). V ktorom roku dosiahli emisie na Slovensku vrchol? 198910. Plastová fľaša od riedidla patrí medzi plasty. NEPRAVDA. Fľaša je síce recyklovateľná, ale jej obsah je nebezpečný, preto musí ísť na zberný dvor.11. Lesklý baliaci papier vyhodím do … DO ZMESOVÉHO ODPADU.12. Koľko kíl odpadu vyprodukuje priemerný Slovák za rok? 324 KG

13. Koľko percent odpadu sa na Slovensku recykluje? 13%

14. Ktorá metóda je najvhodnejšia z hľadiska hierarchie odpadového hospodárstva? PREDCHÁDZANIE VZNIKU ODPADU

1. miesto - Diana Mináriková (13 bodov zo 14)

2. miesto - Tatiana Husárová (12 bodov zo 14)

3. miesto - Tímea Varghová (12 bodov zo 14) Gratlujeme :))

ĎAKUJEME za prečítanie článku a za zapojenie sa do nášho eko-kvízu.V budúcnosti určite ešte takéto aktivity vymyslíme. :)


28 views0 comments

Recent Posts

See All